تاریخچه طب سوزنی

گرچه قدمت طب سوزنی به طور کامل مشخص نیست ، ولی به نظر میرسد قدیمیترین شواهد قطعی استفاده از طب سوزنی مربوط به حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باشد . در مقبره لیو شنگ امپراطور هان ، سوزن های طلا و نقره ای پیدا شده که تصور می شود برای طب سوزنی به کار میرفته است . گرچه بعضی از تاریخ نویسان قدمت طب سوزنی را – که در آن زمان با استفاده از سنگ های نوک تیز انجام می شده – حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می دانند ، اما تصور اکثریت تاریخ نویسان و پژوهشگران بر آن است که حدودا ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ، اولین بار طب سوزنی مورد استفاده قرار گرفته است .

فسلفه طب سوزنی 

بر اساس طب چینی ، حیات وابسته به گردش نوعی انرژی در بدن است که qi نامیده می شود. این انرژی در ۱۲ مسیر به نام مریدین در سرتاسر بدن در حرکت است و بیماری در اثر عدم تعادل در این مسیر ها و یا عدم جریان Qi در این مسیر ها به وجود می آید . 

علی رغم تحقیقات فراوان انجام شده در مورد طب سوزنی ، شیوه عمل این روش پزشکی ، که امروزه تقریبا در تمامی کشورهای جهان مورد استفاده قرار میگیرد ، همچنان ناشناخته است .  تصور می شود که که اثر سوزن های بر روی بدن با واسطه سیستم عصبی و با آزاد شدن بعضی مواد ( نورورترانسمیتر ) در مغز یا سایر قسمت های سیستم عصبی ایجاد می شود. 

انواع طب سوزنی 

طب سوزنی بر روی قسمت های مختلفی از بدن صورت می گیرد. پزشک ، بر اساس نوع بیماری و علایم شما ، ممکن است طب سوزنی را بر روی بدن ، گوش و یا سر انجام دهد . همچنین در بعضی موراد ممکن است از الکترواکوپانکچر ( طب سوزنی الکتریکی ) ، سوزن های چسبی ( Press Needles ) ، سوزن های کاشتنی ( ASP ) و یا حتی از یک خراش کوچک بر روی پوست استفاده شود. بنابراین اگر تعجب نکنید اگر برای درمان سردرد شما ، سوزنی در پای شما قرار داده شود!  ضمنا لازم است بدانید سوزن های طب سوزنی استریل بوده و به صورت یکبار مصرف می باشند . بنابراین جای هیچ نگرانی از نظر بروز عفونت وجود ندارد . در صورت تمایل میتوانید فهرست بیماری های قابل درمان توسط طب سوزنی را از طریق دکمه زیر مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *